Móricz Zsigmond Sári bírója Pozsonyban
A Görög László vendégrendező által a Komáromi Jókai Színházban színpadra állított népi vígjátékot 2013. április 22-én, hétfőn
Pozsonyban láthatta a tisztelt Nagyérdemű a lenti parádés szereposztásban. Az előadás hangulatát idézzük fel néhány részlettel (kézi mini SONY kamerával, állvány nélkül készült, ezért a nézése közben esetlegesen fellépő tengeri betegségért szíves elnézésüket kérem!). Jégh Izabella egyben meghirdette az idei, 27. Városi Kulturális Napok rendezvényeit is:
Sári bíró Dráfi Mátyás, Jászai Mari-díjas m.v.
Bíróné Varsányi Mari
Jóska, a fiuk Szabó Viktor e. h.
Terka, a lányuk Molnár Xénia
Pista, annak a gyereke Majorfalvi Bálint
Pengő Kovács, nagygazda Horányi László m. v.
Lizi, a leánya Bárdos Judit e. h.
Hajdók sógor Mokos Attila
Varnyú, szegényember Ropog József
Gedi, szolgalegény/ Gügye Bernáth Tamás
Manci Holocsy Krisztina
Veróni Bandor Éva, Jászai Mari-díjas
Tügyi koma Fabó Tibor Jászai Mari-díjas
Tarcali koma Németh István
Tokaji koma Olasz István
Csobaji koma Nagy László
Koma Erdélyi Zoltán
Zene: Darvas Ferenc m. v.
Zenei munkatárs: Pálinkás Andrássy Zsuzsanna
Díszlet: Cziegler Balázs m. v.
Jelmez: Gadus Erika m. v.
A Sári bíró Móricz Zsigmond első színműve műfaját tekintve vígjáték, de minden látszólagos kedélyessége ellenére, túlmutat a népszínművek idilli faluábrázolásán, humora szatirikus hangvételű, társadalombírálata Móricz finom valóságérzékét mutatja. Bíróválasztásra készül a falu. A pozícióban megőszült bíró szívesen menekülne székéből, csak épp az asszony… S nem véletlenül csúfolják a falusiak Sári bírónak, az asszony hordja a nadrágot, s diktál nemcsak a családnak, hanem a falunak is. Csakhogy ezúttal ellenfelére akad, Pengő Kovács személyében. A bonyodalom a klasszikus vígjátékok tanulságai szerint szövődik: A két öreg vetélytárs gyermekei egymást szeretik és szövetkeznek a háttérben.