A második világháború és a szlovákiai magyarok
2013-ban konferenciát tartottak A második világháború és a szlovákiai magyarok címmel a Fórum Kisebbségkutató Intézetben. Az előadásokat a II. világháború végére való emlékezés kapcsán adjuk ismét közre, soha el nem évülő tanulságként. Bevezetőjében Simon Attila a háború-front-hátország hármas összefüggéséről beszélt.
B. Stenge Csaba A magyar casus belli a második világháborúban címmel Kassa bombázásának (1941. június 26.) körülményeiről és okairól tartott előadást.
Szabó Péter: Don-kanyar 1942–1943, különös tekintettel a felvidéki honvédalakulatok keleti hadszíntéri részvételére.
1942 októberében fejezték be a magyar csapatok az offenzív jellegű hadműveletet, megkezdték a felkészülést a téli védekezésre. A németek a magyar honvédeket a védelmi vonal kiépítésére, aknák telepítésére használták fel…
Simon Attila bevezetője után B. Stenge Csaba, Szabó Péter, majd Kőrös Zoltán tartotta meg előadását. Ezt követően a hallottakat megvitatták a résztvevők.
Bukovszky László: A hadműveleti kiürítés következményei a visszacsatolt Dél-Felvidéken című előadása.
L. Juhász Ilona: Emlékezés, emlékeztetés, politikai és háborús propaganda (A második világháború emlékjelei Dél-Szlovákiában) című előadása.
Illésfalvi Péter előadásának témája: A magyar hegyicsapatok harcai a jelenlegi Szlovákia területén.
Žákovič László a Garam menti hadimúzeumot mutatta be. Az oroszkai Military Historical Museum Szlovákia legnagyobb magángyűjteménye. A második világháborúban használt fegyverek, katonai egyenruhák, sisakok mellett repülőgép-maradványok, korabeli fotók és dokumentumok alkotják a gyűjteményt. A 700 négyzetméter kiterjedésű, hatalmas pajtából és melléképületekből kialakított egyszintes múzeumhoz udvar is tartozik.