Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
170 éve ezen a napon hunyt el Felix Mendelssohn-Bartholdy, a német romantika leglíraibb és legkiegyensúlyozottabb zeneszerzője, karmestere, zongora– és orgonaművésze; az esküvői bevonulásokon hallható zene szerzője.
Mendelssohn jómódú családban (apja bankár volt), tudósok, filozófusok és művészek között nevelkedett. Különleges műveltségének biztosítéka volt saját zenekara és hatalmas otthoni könyvtára. Komolyan foglalkozott az irodalommal is, az angol írásokat nemcsak olvasta, hanem le is fordította németre – ennek hatására született Shakespeare Szentivánéji álom című darabjához kísérőzene – nyitány. Korszakos jelentőségű volt Bach zenéjének felélesztése: 20 évesen – az ősbemutató után száz évvel – ő mutatta be először a berlini közönségnek a Máté-passiót, amelyet óriási siker fogadott.
……………………………………….
……………………………………….
Alkotásait egységes és finoman ívelt dallamok jellemzik (Dalok szavak nélkül). Utazásainak élményeit kifejezően fogalmazta meg a zeneműveiben: a hangulatos Hebridák-nyitányban (Skócia közelében az Atlanti-óceán sziklás szigetcsoportjának neve Hebridák), az A-dúr „Olasz”, és az a-moll „Skót” szimfóniában. E-moll hegedűversenye és két oratóriuma, a Paulus és az Elias a német romantika legelegánsabb művei.
……………………………………….
Mendelssohn: e-moll Hegedűverseny • Ünnepi hangverseny Solti György világhírű karmester születésének 100. évfordulója alkalmából • Közreműködnek a Solti György Zeneiskola növendékei, a Hegyvidéki Solti György Zenekar • Vezényel: Bolyky Zoltán
……………………………………….
Mendelssohn műveinek fő jellemzője a klasszikus formába öntött romantikus tartalom. Művészetével nagy hatást gyakorolt a kortársaira, később Richard Strauss és Weiner Leó zenéjében is fedezhetünk fel mendelssohni elemeket.
……………………………………….
……………………………………….