Honthy Hanna
40 éve ezen a napon halt meg Honthy Hanna Kossuth-díjas színművésznő, operettprimadonna, érdemes és kiváló művész.
Az Operaház balettiskolájának növendéke, majd 1912-ben a Népszínházban kezdte pályáját, közben Rákosi Szidi, Bárdi Ödön, majd Anthes György tenorista magántanítványa. 1916-tól 1949-ig különböző fővárosi színházakban (Víg-, Revü, Blaha Lujza, Király, Belvárosi, Fővárosi Operett, Andrássy úti, Városi, Erzsébetvárosi) játszott, majd 1949-től a Fővárosi Operettszínház tagja volt. Számtalan sikeres operett ünnepelt primadonnája, szinte az operett megtestesítője volt.
1930–31-ben két hangosfilm-kezdeményben is szerepelt, majd 1941-ben A régi nyár c. vígjáték női főszerepét, Hámory Ria operetténekesnőt játszotta Simor Erzsi, Rajnay Gábor és Szilassy László partnereként. 1951-ben a Déryné c. történelmi filmben és az 1955-ös Díszelőadás c. produkcióban még feltűnt. Filmszerepekben nem igazán vált be, inkább színpadi színésznő volt.
Filmszerepei:
- Nevető Budapest (1930)
- Budapesti hangos filmkabaré (1930)
- A régi nyár (1941) – Hámori Ria primadonna
- Déryné (1951)
- Díszelőadás (1955)
Róla megjelent: Molnár Gál Péter: Honthy Hanna és kora (Százezrek Színháza 3.). Színháztudományi Intézet, Budapest, 1967., Magvető Könyvkiadó, Budapest, 19972., Gál György Sándor: Honthy Hanna – Egy diadalmas élet regénye. Zeneműkiadó, Budapest, 1973., 1983.
Nemrég felreppent a hír: a Filmalap tavaly egy diósdi családi gyűjteményben talált rá A víg özvegy hangfelvételére. Az 1941-es operettről készült lemez egyedüliként élte túl a második világháborút. Az 1945-ös ostrom alatt minden rádiófelvétel megsemmisült, Honthy Hanna mellett csak Madách Imre drámája, Az ember tragédiája maradt fent, mivel az 1938-as hangjátékot forgalomba hozták.
Kurutz Márton, a Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum gyűjteményi és kutatási vezetője szerint egy alkalmazott menthette ki a 140 perces felvétel egyik felét. Azt ő sem tudja, hogy miért csak 74 percet őriztek meg Honthy Hanna Víg özvegyéből, és maradt hátra a másik lemez. Elképzelhető, hogy a hangfelvétel a rádió diósdi adótornyában lehetett sugárzásra előkészítve az orosz bevonulás időszakában, de valaki elrakta.
A rádióoperett töredéke felkerült a YouTube-ra.
Forrás: Magyar Hangosfilm Lexikon; Magyarszinkron.hu