Mai program: a Starship második tesztrepülése

starship

A 33 Raptor hajtómű gyorsan elemelte az óriási hajót az indítóállásról, simán ment a repülés, 5660 km/óra sebességnél 70-75 km magasságban sikeresen megtörtént a Starship két fokozatának szétválása, az első fokozat sikeresen megfordult, majd valami hibát érzékelhetett a rendszer, mert a vészmegszakító rendszer megsemmisítette a Booster 9-et. A Ship simán folytatta az emelkedést, elérte a 150 km magasságot és 24 000 km/h sebességet. A második fokozat hajtóműveinek leállása előtt – 8 perc repülés után – elveszett a kapcsolat a Ship 25-tel, amit a vészmegszakító rendszer pillanatokon belül megsemmisített.


Ha minden a tervek szerint alakul, a mai napon újra repül a Starship, ez a 121 méter magas monstrum. A SpaceX Ship 25 és a Booster 9 párosa legkorábban szombat délután 14:00-14:20 között emelkedhet el az indítóállásról. A csúszás oka, hogy az utolsó pillanatban a Booster négy irányításra használt aerorácsának mozgatómotorja közül 3-at kicseréltek a szerelők.

A tavaszi első, nem túl szerencsés próbálkozás után a Texasban található Starbase indítóállását teljesen felújították, speciális vízelárasztásos rendszerű lángterelő rendszert építettek be alá, hogy elejét vegyék az olyan rombolásnak, amilyet tavasszal okoztak a rakéta motorjai a betonból készült talapzatban.

A Starship és a Booster egy új elektromos tolóerő vektor kontroll rendszert kapott, a Booster pedig kapott még egy előre irányuló hőpajzsot is, hogy ne sérüljön meg a szakaszszétválás során.

A most összeszerelt és indításra előkészített példány a 25-ös sorszámú második fokozat (Ship 25, S25), a Super Heavy gyorsítórakéta pedig, amelynek a tetejére helyezik a Shipet, a 9-es (Booster 9, B9). Az egész magassága kb. 121 m, a hajtóanyag nélküli tömege meghaladja a 100 tonnát. A metán hajtóanyaggal és folyékony oxigén oxidálószerrel feltöltött Super Heavy és a Starship együtt mintegy 5000 tonnát tesz ki. A repülés során most sem szállít majd hasznos terhet a Starship, a cél a rendszerek tesztelése éles körülmények között, adatok gyűjtése a további fejlesztések segítésére.

A tervek szerint az első fokozat, a Super Heavy a Mexikói öbölbe tér vissza, belecsobbanva a vízbe, a Ship repülése pedig, részben megkerülve a Földet, valahol a Hawaii szigetek mellett ér véget.

A teljesen integrált Starship második repülési tesztje november 18-án, szombaton indul. A húszperces kilövőablak 14:00 órakor nyílik meg (CET).

starship
A tervezett repülési profil

További hasonló témájú videók