„Szekunder szégyenből nem lesz nemzeti büszkeség” (Tündérkert)

Tündérkert
Jelenet a sorozatból

Móricz Zsigmond Erdély-trilógiájának első része a Tündérkert. A közelmúltban sorozat formájában kezdte vetíteni a Duna Televízió. Az adaptáció nem szerzett osztatlan elismerést…

„Vannak alkotások, amelyek nem igényelnek semmifajta kommentárt, pláne nem kritikát: önmagukért beszélnek. Ilyen a közmédiában bemutatott, Móricz Zsigmond Erdély-trilógiájának első kötetét feldolgozó Tündérkert című sorozat is. Kálomista Gábor produkciója, amely több mint 2 milliárd forintos állami támogatásból – és összesen 3,6 milliárdból – valósult meg, nyílt lapokkal játszik, félreérthetetlen koncepció mentén mutatja be Bethlen Gábor erdélyi fejedelem hatalomra kerülésének előzményeit. Ritka az ennyire transzparens mozgókép, amely nem bíz semmit a véletlenre és a néző fantáziájára sem. Ezért is mindegy, hogy a végeredmény csapnivaló vagy zseniális, esetleg megúszósan középszerű. Nem egy mívesen díszített tükörbe nézünk, hogy Erdély aranykorától megihletve felfedezzük magunkon a nemzeti nagyság jeleit, hanem egy tisztára mosott ablaküvegen át – a semmibe” – írja Ficsor Benedek a Magyar Hangban.

„Ki tudja, miért, jó ötletnek gondolták a XVII. századi Erdély történetét a Trónok harca fantasyjéhez kötni. Csakhogy a párhuzamot kizárólag az HBO-széria világsikere indokolja, vagyis egy jól bevált és bizonyított formulát igyekeztek ráerőszakolni Móricz Zsigmond művére. Mindezt úgy, hogy a Trónok harca már négy éve lezárult, és bár azóta kapott egy előzménysorozatot, ideje lenne talán túllépni a korábban kétségkívül hatásos produkció szellemiségén. Kálomista másként gondolta: örüljön a magyar, ha kap még egy kis Trónok harcát. Persze lebutítva, kilúgozva és lelassítva, de ennek az országnak ez is jó lesz. (…) Kálomistáék alkotása újabb bizonyíték rá, hogy nincs sok értelme a történelemmel kacérkodni, a közönséget hidegen hagyja a dicső múlt. Tízmilliárdok mennek el a büszkeség felkorbácsolására, és végül mindig a szekunder szégyenből kell nemzeti identitást gyúrnunk magunknak.”

Kapcsolódó:

Nincs annyi meztelen test, amennyi menővé tenné a Tündérkertet

Erdély. Tündérkert / A magyar irodalom története

Klasszikus könyvek klasszikus filmen: amikor a magyar irodalom a moziba költözik

 

 

További hasonló témájú videók