ÖRÖKLÉT: Ladislav Burlas
Haraszti Mária
Február 11-én, életének 97. évében elhunyt Ladislav Burlas zeneszerző, zenetudós, zenetanár. Aktívan beszélte a német, angol, latin és a magyar nyelvet is, ennek köszönhetően több jeles külföldi személyiséggel állt módjában találkozni, így a magyar zenei élet kiemelkedő egyéniségeivel is, mindenekelőtt Kodály Zoltánnal és Szabolcsi Bencével.
Kompozíciói sikerrel hangzanak el a hangversenypódiumokon, zenetudományi tanulmányai a szakemberek és a zenekedvelő olvasótábor könyvtárának szerves részét képezik, több mint félévszázados pedagógiai munkájával pedig több zenészgeneráció, zeneszerző, muzikológus, zenetanár „ideológusa”. Értékes és inspiratív munkájáért számos kitüntetésben, elismerésben részesült. Így pld. a Szlovák Zeneszerzők Szövetségének díja, a Pribina Kereszt II. rendje, Dr. h. c – Doctor honoris causa a nyitrai Konstantín Egyetemen, aranyérem az Eperjesi Egyetemen és a nyitrai Konstantín Egyetemen.
„A művelt és körültekintő zenészek célja az értékes zene fenntartása, amely nemcsak a komolyzenére érvényes, de pl. a musicalra, a dzsesszre, vagyis a zene minden műfajára. Kivételesen fontos küldetése van e folyamatban a zenei nevelésnek. Nem lehetséges ugyanis az embernek megparancsolni mit szeressen, ezt magának kell kiválasztania. Ehhez viszont saját véleménnyel, ítélőképességgel kell rendelkeznie és ezen a ponton mond csődöt az az egyén, aki zeneileg műveletlen.”
Zenei műveltségének alapjait a kiváló zenepadagógus, zeneszerző, Mikulás Schneider Trnavský vezetése alatt szerezte Nagyszombatban, abban a városban és annál a személyiségnél, aki Kodály Zoltánnal az érseki gimnáziumban évfolyamtárs és barát volt.
A Comenius Egyetem Filozófiai Karán lezárt tanulmányait követően a Szlovák Minisztériumtól háromhónapos állami ösztöndíjjal Budapesten tanult. Kodály a budaspesti Zeneakadémián ezidőben etnomuzikológiát tanított, így lehetősége nyílt részt venni az előadásain. Az ott szerzett ismereteiből, tapasztalataiból leginkább Kodály munkafolyamata hatott rá. A melódiák struktúrális elemzésére fektetett hangsúlyt, majd azok komparatív vizsgálatára. Kodály nagyon sok népdalt, de egyházi dallamot is ismert.
„Egy alkalommal feljegyzett nekem egy dallam incipitjét, hogy keressem meg azt valamely kanciónáléban. Természetesen megtaláltam, ami azt bizonyította, hogy Kodálynak egészen kivételes memóriája volt.”
A Szlovák Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete megalakulását követően elsődleges feladatának tűzte ki Bartók Béla Szlovák Népdalgyűjteményének kiadását.
„Bartók közel áll hozzám éppen a levelei ismeretei alapján, valamint azoknak a személyiségeknek az elbeszélései alapján, akik személyes kapcsolatban álltak Bartókkal, pld. Rajter Lajos, Albrecht Sándor. Bartók számos levelében hitelesen fejti ki véleményét a nemzetiségi kérdésekről. Népdalgyűjtő útjain a vidéki emberek között nem tapasztalt konfliktusokat, véleménye szerint ezek csak a politizálás következményei. Számomra a legérdekesebb momentum, hogy Bartók felismerte a magyar, szlovák és más népek zenéjének sajátosságait. Saját zenei nyelvet alakított ki a népzene szellemében. Nem »diszkriminálta« a magyar, szlovák, román népzenét, hanem számára mindez a zenei gondolkodás szerves egészébe olvadt, originálissá, eredetivé formázta a lokális és regionális sajátosságokat, megfosztva a 19. század nacionalizmusától. Ez az érett szakember hozzáállása, az európai zene magasabb dimenziója, a stílusok egysége, amely ismételhetetlen, páratlan. Ez egy zseni alkotása, és Bartók minden bizonnyal az volt. Mindennek következtében úgy érzem, hogy Bartók mindnyájunké.”
A zenéről és annak alakulásáról a XXI. században így vallott Csehi Ágotának a Parlando folyóirat számára:
„A kiindulópont a különböző specifikus regionális dialektusok pluralitása, amelyből fokozatosan integrálódik a regionalitás magasabb foka és amely végkifejlete a nemzeti kultúra. A szintek szervesen kapcsolódnak, fokozatosan épülnek egymásra: regionális, nemzeti, nemzetközi, európai, interkontinentális. Az egyes szintek nagyon fontosak, sőt nélkülözhetetlenek. A globalizációt lehetetlen megállítani, ez egy spontán folyamat, amelyben a kontinensek is hatnak egymásra. Példának okáért, egy japán fiatal Párizsba megy tanulni, visszatérve hazájába megírja a Nirvána szimfóniát. A mai fiatalok továbbá gond nélkül jutnak hozzá a legkiválóbb zenei újdonságokhoz a világ bármely részéről. Mindez összefoglalva a zenetudomány és zenepedagógia szempontjai alapján: véleményem szerint nagyon fontos és korrekt az egyes szinteket respektálni, figyelemmel követni fejlődésük irányvonalát és kamatoztatni azok hatásait a jelenkor körülményei között.”
Az alábbi művet Csehszlovákia 1968-as megszállásának hírére komponálta, mindössze három nap alatt: