Állítsa át az órákat!

A nyári időszámítás használata a Föld országaiban
A nyári időszámítás használata a Föld országaiban

A téli időszámítás vége, vagyis a nyári kezdete : 2024. március 31.

Hivatalosan vasárnap hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára állítják előre az órát. Önnek természetesen nem kell emiatt hajnalban kelni, elég, ha majd reggel…

A nyári időszámítás minden évben március utolsó vasárnapján kezdődik. Ez 2024-ben egy március 31-e, vagyis húsvét vasárnapjára esik. Mivel húsvéthétfő is munkaszüneti nap, így talán ez is megkönnyíti majd az átállást.

Nyári időszámítás egyébként mindig október utolsó vasárnapjáig tart. Vagyis 2024-ben október 27-én (vasárnap) hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.

Mikor vezették be a nyári időszámítást?

A nyári időszámítás több mint százéves, az első világháború idején vezették be többek között az Osztrák–Magyar Monarchia területén, az Európai Unió pedig 1996-ban egységesítette – akkor került át a téli időszámítás kezdete az addigi szeptemberi dátumról október utolsó vasárnapjára.

Az óraátállítás eltörlése a középiskolások szempontjából is fontos lenne

Az óraátállítás eltörlése mellett „kampányol” a Magyar Alvás Szövetség is, ugyanis a szevezetre negatív hatást gyakorol az alvás és ébrenlét mesterséges megzavarása. Az sem egy elhanyagolható szempont, hogy a középiskolások szokásai és alvásszükséglete egyébként is különbözik a többségtől.

A tizenévesek jellemzően később tudnak elaludni, mint a felnőttek vagy a fiatalabb társaik, ahhoz viszont, hogy kipihentek legyenek és a tanulmányaikra tudjanak koncentrálni, legalább 8-10 óra pihentető alvásra lenne szükségük. Éppen ezért lenne kedvező számukra a későbbi, 9 órás iskolakezdés bevezetése is.

A videó forrása: 70Hz

Ebben az epizódban három gondolkodó, tudós embert fogunk megismerni Benjamin Franklint, George Hudsont és William Willett-et, őket az kapcsolja össze, hogy mindhárman – ki kevésbé, ki nagyon komolyan – elgondolkodott az óra átállításáról, a nyári időszámítás (angolul daylight saving time, rövidítve: DST) bevezetéséről.

További hasonló témájú videók