A nagy hullám Kanavagánál

Kacusika Hokuszai japán festő önarcképe (forrás: Wikipédia)

175 évvel ezelőtt, 1849. május 10-én, 88 éves korában halt meg a zseniális művész, akit a manga atyjaként is számontartunk, akinek műve a te telefonodban is megtalálható emotikon formájában, és aki – bár hatéves kora óta folyamatosan festett – úgy hitte, majd csak kilencvenéves korán túl válhat belőle igazi művész.

Kacusika Hokuszai japán fametsző művész, festő, A nagy hullám Kanavagánál (1831) alkotója, színes fametszeteivel nagy hatást gyakorolt az európai impresszionizmusra és szecesszióra.

Hetven éves pályafutása során 40 000 körüli rajzot, metszetet és festményt készített, ennek ellenére szinte nyomorban élt. Körülbelül 500 könyvet illusztrált.

Maga is írt népszerű regényeket, amelyek saját rajzaival, metszeteivel jelentek meg.

A nagy hullám Kanagavánál egy metszetsorozat része, amit 1831 és 1833 között készített. Ezen a metszeten éppen a halászcsónakokat fenyegető hatalmas hullám látható, amely a természet erejét példázza. Ez a kép ihlette Naoki történetét.

Forrás: Francia Intézet / Institut français de Budapest

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy házaspár, akik nagyon szerettek volna gyereket. Hosszú ideig reménykedtek, mindent megpróbáltak, de a gyerek, akit annyira vártak, csak nem akart megszületni. Ám egy viharos téli napon csoda történt; egy hatalmas hullám egy csecsemőt tett a halászok csónakjába. Naoki, a kisfiú, szerető családra lelt, mégsem tudott a többi gyerekkel együtt felnőni. Vajon vissza kell-e térnie a hullámokba, hogy választ kapjon kérdéseire és végre maga is felnőjön? (A könyv a Csimota Gyerekkönyvkiadó gondozásában jelent meg.)

_

A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum 2019-ben ünnepelte alapításának 100. évfordulóját. Százéves a Hopp Múzeum – MADE IN ASIA című kiállításukon műtárgyaik kiemelkedő darabjait, a múzeum nagy korszakait, változatos (kínai, japán, koreai, indiai, tibeti-mongol, délkelet-ázsiai, valamint közel-keleti) gyűjteményeit állították a középpontba, köztük Kacusika Hokuszai alkotásait. Az interjúnkban Dénes Mirjam japonológus árult el róluk sok izgamas részletet.

A British Museum 2017-ben készült dokumentumfilmjének részlete:

Exkluzív tárlatvezetés és lebilincselő dokumentumfilm a British Museum azonos című kiállításáról és Kacusika Hokuszai életéről és művészetéről. A Japánban, Franciaországban és Nagy-Britanniában forgatott látványos ismeretterjesztő film elsősorban Hokuszai munkásságára és életére fókuszál, bemutatva a bezárkózó Japán titokzatos és egzotikus világát is. A forradalmi 8K Ultra HD technológia segítségével rögzített, látványos dokumentumfilmben a művészettörténet kiemelkedő szakemberei kalauzolják végig a nézőt Hokuszai festészetének és nyomtatott műveinek titkain, miközben rendkívül részletgazdag közeli felvételeken tárulnak fel a művek a mozivásznon. Kacusika Hokuszai egy életen keresztül vizsgálta embertársait, megszállottan kutatta a természetet és a spirituális tanokat, amihez legtöbbször a Fuji vulkán képét használta háttérnek. Élete során megismerte a szenvedést is; villámcsapás érte, évekig szegénységben tengődött, ám művészetében csakis a tökéletest kereste. Hokuszai, akinek A nagy hullám Kanagavánál című fametszete Leonardo Mona Lisája mellett a legszélesebb körben ismert és legtöbbször sokszorosított képzőművészeti alkotás, nagy hatással volt Monet, Van Gogh és Picasso munkásságára is, emellett őt tekintik a népszerű japán képregény stílus, a manga atyjának is. Érdekesség, hogy a mai napig ő az egyetlen festő, akinek egy műve saját emojival (online hangulatjellel) rendelkezik.

Szereplők: David Hockney, Ideguchi Yuki, Andrew Graham-Dixon, Grayson Perry, Kate Malone and Maggi Hambling, Tim Clark, Roger Keyes

Rendező: Patricia Wheatley • Producer: Patricia Wheatley • Vágó: Gerard Evans • Zene: Tom Smail