Haraszti Mária 65

Archív felvételekkel köszöntjük alapítónkat, művészeti igazgatónkat, az ANIMA Társaság elnökét, Haraszti Máriát születésnapján.

Fent: X. Kulcsár Tibor Szavalóverseny • Próza I. kategória • Rovenský Mária Emma előadásában hangzott el Haraszti Mária: A szerelmes gesztenye meséje (részlet a Buborék című mesekönyvből). 
(2015. november 27.)

Alsószeliben látta meg a napvilágot egy havas decemberi napon, pontosan december 8-án, éppen mikor delet harangoztak. Iskoláit Pozsonyban végezte.

Onnan a pozsonyi Komenský Egyetem magyar–orosz tanári szakára vitt az útja. Volgográdi cserediák-élményeit a Maty Rógyina nagylábujja című kötetében foglalta össze. 

Haraszti Mária: Maty Rógyina nagylábujja (MEDIAN kiadó, Pozsony 2010) – részletek a regényből • Elmondja a szerző (2012)

Pályáját a Madách Könyv- és Lapkiadóban kezdte, onnan a Varga Erzsébet által főszerkesztett, Kulcsár Ferenc álal szerkesztett Irodalmi Szemle szerkesztőségébe került, ahol már addig is számos műfordítása, novellája, verse megjelent.

Közben szülőfalujában, Alsószeliben Pejkó Színpad néven sikeres, a Duna Menti Tavasz országos fesztiválon többszörösen díjazott gyermek színjátszó csoportot vezetett. Ez később egy másik népes csapattal, a Kis Pejkóval egészült ki, számos szerkesztett játékot készített számukra. Ezek később sikeres kötetben is napvilágot láttak, némelyik színpadi játékát Magyarországon is színpadra állították gyermekegyüttesek.

Ezt követően a Csehszlovák Rádió Magyar adásának munkatársa lett, ahol a nyugdíjasok műsorát örökölte meg Lőricz Katótól, ezt vezette évekig Életfa címen. Arcélek címen portrésorozatot készített jelentős szlovákiai magyar közéleti személyiségekről és művészekről. Sajnos irodalmi összeállításokat és gyermekműsorokat módjával sikerült csak készítenie, de emlékezetes a Babits Mihály Laodameia című drámájának rádióra alkalmazott változata, amelyet az akkori Komenský Egyetemen tanuló diákok állítottak eredetileg színpadra. Ehhez Turczel Lajos mondott bevezetőt.

A bársonyos forradalom is itt érte utol: a rádió öttagú sztrájkbizottságának tagja lett Mikola Anikó, Molnár Jenő, Bárdos Ágnes és Polák László társaságában. Végül utolsóként hagyta el ezt a posztot, de rádiós karrierje bánta: az első adandó alkalommal, mondvacsinált ürüggyel felfüggesztést kapott, de nem várta meg: beadta a felmondását és az akkoriban alakult Barbaprint Kft., majd az AB-ART kiadó munkatársa lett akkori férje, Balázs F. Attila marosvásárhelyi születésű költő mellett. Közel 400 kiadványt szerkesztett és tervezett meg grafikailag, illetve tördelőszerkesztőként. Közben saját céget is alapított, hanghordozók megjelentetését is felvállalta a könyvkiadás mellett. Válásuk után a Szlovákiai Magyar Interaktív Televízió (2010), illetve a Magyar Iskola portál (2015) megalapítása és működtetése töltötte ki napjait.

„Ha nem lesznek emlékeid tárgyakról, nyelvről, emberekről, elvisz a szél. Könnyű leszel mint a pimpimpáré bóbitája.” Haraszti Mária „Pimpimpáré” című regényének befejező részét olvassa föl. (2011)

Kapcsolódó:

Kreatív, közösségi, kritikus

További hasonló témájú videók