Elhunyt a magyar jazz úttörője, Gonda János
Haraszti Mária
A Széchenyi- és Erkel-díjas zenepedagógus, zongoraművész, zeneszerző, a magyar dzsesszélet meghatározó alakja 89 évet élt. Gonda János zenéjét több filmből is ismerheti a magyar közönség, de zenetörténeti és oktatói munkássága is úttörő volt.
Gonda János évtizedeken keresztül a magyarországi dzsesszoktatás és dzsesszélet egyik legfontosabb alakja volt. A budapesti Zeneművészeti Főiskolán szerzett zenetudományi, majd zongoraművészi diplomát. 1965-ben megszervezte a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola dzsessztanszakát, amely a műfaj elismerésével 1990-ben főiskolai, majd egyetemi rangra emelkedett. A Liszt Ferenc Zeneakadémia dzsessz-tanszékét 1997-ig vezette.
1965-ben ő írta az első magyar nyelvű dzsesszelméleti- és történeti munkát, két évtizeden át szerkesztette a Jazz című szaklapot, 1993-ban megalapította a tatabányai Nemzetközi Kreatív Zenepedagógiai Intézetet. Az általa fejlesztett zenepedagógia módszerben komoly szerepet kapott az improvizáció. Ahogy egy interjúban elmondta, a gyermekekben természetesen van jelen a rögtönzési készség, és a világ legtöbb kultúrájában átszövi egymást az improvizatív muzsika és a komponált zene. Ám a rögtönzésre a hagyományos zenetanítás nem fordít elég figyelmet, csak rögzített műveket tanít, ezzel gyengítve a kreativitást.
Több zeneelméleti és -történeti munkát is publikált, ezek közé tartozik a Jazz. Történet, elmélet, gyakorlat (1965), a Mi a jazz? (1982), A populáris zene antológiája. Tanári segédkönyv az iskolai ének és a zeneiskolai oktatáshoz (1992), valamint a Jazzvilág (2004).