Az első magyar színes film készítője

120 éve született Nádasdy Kálmán, háromszoros Kossuth-díjas film- és operarendező, zeneszerző és műfordító. A Föltámadott a tenger (1953) című kétrészes játékfilm elkészítése is a nevéhez fűződik. 1952 és 1957 között a Magyar Színház- és Filmművészeti Szövetség elnöke volt. 1966-ban vonult nyugalomba, az Erkel Színházban és az Operaházban haláláig rendezett.

1949-ben elkészítette a Lúdas Matyi című első magyar színes filmet.

A Lúdas Matyi Fazekas Mihály azonos című elbeszélő költeményéből 1949-ben forgatott, 1950-ben bemutatott színes, magyar ifjúsági filmvígjáték, melyet Nádasdy Kálmán és Ranódy László rendezett. Ez volt az első teljes hosszában színes magyar film (Radványi Géza 1941-es filmje, A beszélő köntös csak részben volt színes).

A rendezők munkáját Ranódy László segítette, de Hegyi Barnabás operatőr és Bolykovszky Béla fővilágosító neve is fogalomnak számított szakmai körökben.

Sós Imre Lúdas Matyi szerepében • Hunnia Filmstúdió

Szerepet kaptak idősebb, nagy nevű színészek is, mint Somlay Artúr, Solthy György, Kiss Manyi vagy Balázs Samu. Főszereplőnek első körben Gábor Miklóst, a Nemzeti Színház színészét választották ki, Pirost pedig a paraszti sorból származó Horváth Teri alakította volna, aki a próbafelvételeken elbűvölte hitelességével a stábot – azonban Gábor Miklóssal nem alkottak jó párost. Amikor az új főszereplő személyéről kezdtek tanakodni, Horváth Teri ajánlotta évfolyamtársát, a szintén igazi parasztgyerekként nevelkedett Soós Imrét, és ő a rendezőpárost is meggyőzte alakításával.

A bemutató 1950. február 27-én volt, és másnap már több budapesti moziban játszották a filmet. Az alkotóknak végül sikerült azon a szűk mezsgyén maradni, ami még politikailag elég „érett” maradt a felső vezetésnek, de a közönség sem találta túl szájbarágósnak. A következő években, majd az 1960-as évek eleji felújítással együtt közel ötmillió jegyet adtak el a mozikban a Ludas Matyira, így a film végül bőven behozta a rekordmagas költségvetést is. A legjobban persze talán a forgatási helyszíneken várták a bemutatót, a falusiak hangosan kiabálva örültek minden egyes ismerős arcnak, akit felfedeztek a kockákon. Csöre néni szokás szerint a saját székét az első sor elé letéve gyönyörködött libái alakításában, egy időre elfelejtve kiábrándultságát is.

A nézők azonban nem sokáig élvezhették a művet eredeti formájában. A részben hozzáférhetősége miatt kiválasztott nyersanyag, a belga Gevaert vállalat Gevacolor színes filmje ugyanis már egy év után gyakorlatilag elvesztette a színét, így az 1960-as években már fekete-fehérben, ráadásul a hangsáv hibái miatt újraszinkronizálva kellett játszani a művet. A fiatalon, 1957-ben elhunyt Soós Imre ebben már nem vehetett részt, így neki Csikos Gábor kölcsönözte a hangját. (Az eredeti változatot 2003–2004-ben a Magyar Nemzeti Filmarchívum munkatársai rengeteg munkával felújították, nagyrészt visszaállítva a színeket és a hangsávot is.)

A teljes film ITT elérhető.

További hasonló témájú videók